وبلاگ میلیتاری ، جامعترین وبلاگ نظامی

آمريکا در فکر تهاجم به ايران

روز دوشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۸۶ ناوگروه اتمی نيميتس به سوی آبهای خليج فارس حرکت می کند.هرچند پنتاگون اعلام کرده که اين ناوگروه قرار است جايگزين ناو هواپيمابر آيزن هاور شود«به دليل پايان مأموريت يگان رزمی آيزنهاور»ولی سخنگوی ناوگان پنج آمريکا حاضر در بحرين اظهار کرد نيازهای عملياتی در نبردهای احتمالی آينده باعث افزوده شدن گروهی ديگر به ماشين جنگی آمريکا در آبهای خليج فارس شده است.

چهار روز پس از بازداشت تفنگداران دريايی انگليس در آبهای اروند، نيروهای آمريکايی سه شنبه «
۲۷ مارس»، بزرگترين مانور نظامی خود از زمان حمله به عراق در سال ۲۰۰۳، را اجرا کردند. «مقامات سپاه پاسداران ايران، اجرای اين مانور را تکذيب کرده و فيلم های منتشر شده از اين تمرين نظامی را دروغ خواندند!»

هرچند «برايان ويتمن» سخنگوی وزارت دفاع آمريکا هدف از برگزاری اين مانور را حفظ ثبات در خليج فارس اعلام کرد اما بسياری از کارشناسان نظامی رزمايش مذکور «که با شرکت دو ناو هواپيمابر،
۱۵ ناو جنگی و۱۰۰هواپيمای شکاری-بمب افکن سوپر هورنت اجرا شد» را تهديدی بسیار جدی برای ايران می دانند.

لازم به يادآوری است که تعداد نظاميان روبه رشد آمريکا در منطقه دوباره به ميزان زمان حمله به عراق در سال
۲۰۰۳ رسيده است.

استعداد نيروی نظامی آمريکا حاضر در خليج فارس:
سردار علی حيدری فرمانده نيروی دريايی سپاه در مورد استعداد ناوگان آمريکا در آبهای خليج فارس به نشريه صبح صادق می گويد:
«تعداد شناورهای آمريکايی مستقر در منطقه، در حال حاضر (تا تاريخ
۳ / ۱۲ / ۱۳۸۵) به حدود ۴۶ فروند می رسد که مرکب از ۶۱ فروند شناورهای رزمی و ۸۴ فروند شناور پشتيبانی می باشند. همچنين اين تعداد شامل يک فروند ناو هواپيمابر «آيزنهاور»، يک فروند ناو هليکوپتربر «باکسر»، يک فروند زيردريايی هسته ای «نيوپورت نيوز» حامل موشک های استراتژيک اتمی می باشد. همچنين تعداد نفرات آمريکايی مستقر دراين شناورها در حال حاضر بيش از ۱۵۷۱۷ نفر است. همچنين تعداد ۶۴ فروند هواپيمای سوپر هورنت و ۱۰۴ فروند هليکوپتر بر روی اين شناورها مستقر می باشد که در صحنه خليج فارس فعاليت دارند. لازم به توضيح است که علاوه برناوهای آمريکايی، تعداد ۲۹ فروند نيز از ساير کشورهای بيگانه در اين منطقه حضور دارند.»

گفتنی است که منابع نظامی خارجی تعداد نيروهای آمريکايی حاضر در منطقه را بيش از
۲۲۰۰۰ نفر تخمين می زنند.


ناو گروههای حاضر در منطقه:
روز شنبه
۳۱مارس اطلاعيه ای از سوی پنتاگون منتشر شد که حاکی از حرکت ناوگروه اتمی نيميتس به سوی خليج فارس بود. بدين ترتيب تعداد ناو گروه های حاضر در منطقه تا سه هفته آينده به ۳ فروند افزايش خواهد يافت.

يگان نظامی آيرنهاور مشهور به ناو هواپيمابر آيزنهاور دارای بيش از
۸۰ جنگنده-بمب افکن F-18E/F، شماری هواپيمای عمود پرواز "سی هرير" و واحد رزمی به ارزش۲۲۰۰ نفر تفنگدار دريايی به فرماندهی «کاپيتان دان لويد» می باشد. وی يکی از افسران عالی رتبه ايست که در رزمايش آزمايشی برای تمرين سناريو های مختلف عليه ايران در نوامبر ۲۰۰۴ شرکت يافته بود و پس از پايان مانور رياست اين ناو به وی سپرده شد.

اين ناوگروه را کشتی های اسکورت، زير دريائی ها اتمی (نزديک شانزده ناو جنگی و تدارکاتی) و چيزی بيش از دوازده هزار سرباز ،خلبان و ناوی امريکائی با صد ها موشک دوربرد (اتمی و متعارف) پشتبانی مي کنند.

تايمز لندن می نويسد هر زمان به تاريخچهء اين ناو «آيزنهاور» نگاهی می اندازيم به اين نتيجه می رسيم که عمدهء علت حضور آنها نهايتن به آغاز جنگ منجر می شود!

ناوگروه جان.سی.استنيس معروف به ناو هواپيمابر جان.سی.استنيس ؛ "کوين آندال" فرمانده ناوگان پنجم نيروی دريايی آمريکا در معرفی تجهيزات و ادوات اين ناو به خبرگزاری فرانسه در منامه گفت: اين ناو هواپيمابر متشکل از حدود 80 جنگندهء اف/ای 18 سوپر هورنت به همراه 4 ناوچهء تهاجمی - پشتیبانی است.

ناو هواپيمابر استنيس همراه با ناوهای گروه خود وظيفه حراست از سواحل غربی امريکا در اقيانوس آرام و حفظ امنيت شهرهای مهم ايالت پرجمعيت کاليفرنيا ازجمله لس آنجلس و سانفرانسيسکو را پس از حملات تروريستی
۱۱سپتامبر بر عهده داشت.

در زمان حاضر، اين دو ناو هواپيمابر آمريکايی یعنی «آيزنهاور» و «استينس» در قالب ناوگان پنجم نيروی دريايی ارتش آمريکا در منطقه مستقر هستند، اما با اضافه شدن ناوگروه اتمی نيميتس، تعداد آنان به زودی به
۳ فروند خواهد رسيد.

يگان رزمی اتمی نيميتس را يک رزمناو موشک انداز،
۴ ناو شکن موشک انداز، يک زير دريايی تهاجمی اتمی همراهی می کنند و در عرشه اين ناو بيش از ۸۰ فروند هواپيمای شکاری-بمب افکن سوپر هورنت، شماری از هليکوپترهای تهاجمی، ضدزيردريايی و دو اسکادران هواپيماهای ويژه جنگ الکترونيک EA-6B و تجسسی + E-2C مستقر است. گفتنی است اين ناو به بزرگترين کشتی جنگی دنيا معروف شده است.

غير از موارد فوق
۲ ناو مادر هليکوپتربر «باکسر» و پشتيبانی «بتن» در حال حفاظت از خليج فارس و گشتزنی در آبهای منطقه هستند.

بسياری از کارشناسان نظامی-سياسی بر غير عادی بودن اين تحرکٌات تأکيد داشته و آن را در راستای طرح نو محافظه کاران آمريکا مبتنی بر حمله بسیار گسترده به تأسيسات هسته ای و نظامی ايران در صورت عدم تعليق غنی سازی اتمی از سوی جمهوری اسلامی می دانند.

هرچند دولت واشنگتن اقدامات خود را در جهت تهاجم نظامی به ايران نمی داند اما شواهد امر حاکی از حقايق ديگری است. واشنگتن پست حرکت اين ناو به سمت خليج فارس را اتفاقی هراسناک خواند.

اين درحالی است که نشريه نيوز ويک در مصاحبه ای با شاهزاده سعود الفيصل از قول ملک عبدالله پادشاه عربستان اظهار می دارد «در جريان گفتگوهای اخير با مقامات ايرانی از جمله منوچهر متکی و دکتر احمدی نژاد به آنها گفتم: مبادا ريسمانی که الان در دست داريد را بيشتر از اين تضعيف کرده و نازک کنيد، زيرا با پاره شدن اين ريسمان شما به ته چاه سقوط خواهيد کرد،وی تأکيد کرده که مقامات ايران در حال بازی با آتش هستند . وی همچنين يادآور شد که به احمدی نژاد گفته است چرا کشور خود را با سياستهايی اين چنينی در معرض خطر حمله قرار می دهيد.»

آيا می توان به صراحت اظهار داشت که ناوگروه ها و نيروهای آمريکايی تنها برای حفظ و حراست دموکراسی و امنيت کشورهای متحد شان پای به عرصه خليج فارس و منطقه می گذارند؟!

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم فروردین 1386ساعت   توسط رضا  |